Moje sbírka / My collection

Následujte odkazy na externí fotoalbum mojí sbírky

ALBUM 1

dixieboy.rajce.idnes.cz/Moje_sbirka_My_Collection_vol._1/

ALBUM 2

dixieboy.rajce.idnes.cz/Moje_sbirka_My_collection_vol._2/

 

Každý sběratel má ke své sbírce vztah a bere ji určitým způsobem. Já ji beru jako zdroj informací o živočišných druzích, jejich ohroženosti ve volné přírodě, jejich způsobu života a jejich výskytu. Popisování jednotlivých modelů bylo zprvu zamýšleno jako informativní popisek pro mne a ostatní sběratele, ale nakonec se ukázalo, že díky tomu jsem se dozvěděl o konkrétních zvířatech spoustu informací, které jsem v několika případech nineznal. Jednotlivé modely si můžete prohlédnout v externí fotogalerii na Rajčeti.

 

Proces katalogizace

Každá jednotlivá figurka, která je součástí mé sbírky musí mít svoji jednotlivou fotografii. Bez ohledu na její velikost, značku nebo její počet, protože se občas stane, že některé figurky mám dvakrát. V takovém případě uvádím na fotografii obě dvě (občas se může jednat i o různé barevné varianty konkrétní figurky).

Každá figurka je vyfocena s informačními cedulkami, na kterých je logo výrobce (pokud je známo) a malá mapka s výskytem daného živočicha. Následné popisky informují o názvu daného zvířete (český název / anglický název / latinský název), o číselném kódu produktu, pod kterým je celosvětově k dohledání a také o dostupnosti. Rozmezí let, ve kterých byla figurka uvedena na trh a nebo z něj byla stažena. Dále uvádím rozměry jednotlivé figurky (výška a délka) a také váhu každé figurky. Čímž je tedy jasné, že mi rukama projde opravdu každá figurka v mé sbírce. Tento proces je veelmi zdlouhavý a s přísunem nových figurek... přiznám se... malinko zaostávám s aktualizacemi :)

 

Osvětlení

Dlouhou dobu jsem si lámal hlavu s tím, jak si na svoji sbírku posvítit. Jako každý sběratel, i já chci svoji sbírku vidět večer a oblažit se pohledem na ni při osvětlení. Bohužel, když máte 12 vitrín, které stojí ve dvou řadách na sobě a jsou kombinací dřevěného rámu vyplněného skleněnými tabulkami, nedává vám to příliš mnoho možností. A jelikož je nechci znehodnocovat vrtáním a jinými podobnými zásahy, chtělo to vymyslet něco jiného.

Říkal jsem si, že LED drátek s diodami by mohla být dobrá volba. Skvěle se vejde do spojů mezi vitrínami a boční skleněné průhledy poskytnou možnost prosvícení vitrín z obou stran. Takže jsem to tak zkusil a výsledek, při takovém počtu vitrín, vypadá velmi dobře a dokonce až pohádkově :D

 
 

Logo

 

Dlouhou dobu jsem fungoval bez něj, ale jak časem moje sbírka rostla a začal jsem ji mnohem více uveřejňovat na netu, bylo mi doporučeno, vytvořit si logo, na kákladě kterého bych byl mezi ostatními sběrateli zcela jasně rozpoznatelný. A jelikož využívám svoji sbírku převážně k venkovním fotografiím, chtěl jsem si je samozřejmě něčím pojistit, aby nedošlo k tomu, že by někdo bez mého vědomí moje fotografie využíval prosvoji propagaci nebo je třeba vydával za své. Protože co si budeme nalhávat, duševní vlastnictví je někdy nejvíce. 

 

A abych nemusel žádným způsobem řešit shánění grafiků, autorská práva a podobné věci, chopil jsem se tužky a začal kreslit. Což mi jde. Jelikož jsem celoživotní milovník žiraf, a tak pro mě žirafa v logu byla samozřejmostí... Nakreslil jsem si hlavu žirafy (s fotografickou předlohou) a část krku k níž jsem přidal jméno mé sbírky. Nad tím jsem příliš nepřemýšlel, protože jsem Martin, H je první písmeno mého příjmení a slovo Collection je jasné, protože je celosvětové.  

 
 

 

Takže autorská "pojistka" mojí fotografické práce byla aplikována a i když se může zdát, že na fotkách žádné není, tak já vím že formou vodoznaku tam je vždy :) Ale jak se věci vyvíjejí a člověk neustále hledá něco nového a lepšího... i mé první logo se mi přestalo líbit a  svým formátem na výšku mi přišlo poněkud neobratné. A tak začal proces tvorby a hledání nových možností... Další kreslení... žirafa byla nahrazena antilopou vranou, ale ani toto logo mi příliš nefungovalo. 

Tak jsem se rozhodl, že se přestanu snažit s kreslením a jen využiji svoje jméno s fontem, který se mi bude líbit. A stalo se. Našel jsem font, zvíraznil písmeno H a dal ho do červené barvy s kontrastu s černým a vše na bílé pozadí a bylo. Jenže bych to nebyl já, kdybych nebyl hned na lovu po vylepšení. Přišlo mi to chudé a takové nic neříjající... Co si pod tím mají lidépředstavit. Nikdo nebude vědět, že se jedná o sbírku zvířátek... Hmmm ... siluety zvířat! Zkusím je tam nějakým způsobem vložit a hle. Vzniklo něco, co se mi opravdu zalíbilo a není to příliš rušivé ani coby vodoznak nebo označení mých fotografií. Dokonce mi bylo řečeno, že je to velmi charakteristické a výrazné. Takže účel byl konečně po letech splněn a já si vytvořil logo, které mám rád a líbí se mi :)

Verze 1
Verze 2
 
Verze 3 - finální

Fotogalerie: Moje sbírka / My collection