Z deníčku sběratele...

 

Moje sběratelská vášeň se projevovala už v dětských letech, kdy jsem při jakékoliv příležitosti koukal v hračkárnách po figurkách zvířat. Nikdy mě moc nebrala autíčka... na vojáčky jsem až příliš velkým pacifistou... lodičky se mi vesele potápěly a s letadýlky mě nebavilo běhat po ulici a představovat si, že letí. Ale zvířata mě vždy fascinovala :)  Pamatuji, jak jsem vždy považoval za krásné, že každé zvíře má nějakou zvláštnost, vychytávku... nosorožec roh na nose, žirafa dlouhý krk, slon dlouhý nos, velbloud dva hrby, zebra pruhy, lev mohutnou hřívu, buvol obrovské rohy, hroch velikou tlamu.

A tak kdykoliv jsme byli na pouti a všude se točily kolotoče, můj první sprint nemířil k pokladně s lístky, ale ke střelnici, kde jsem vyhlížel plastové pytlíčky s malými zvířátky z Číny. Tato dětská sběratelská vášeň se zvrtla natolik, že jsem po pár letech měl opravdu obrovskou sbírku, z níž mám dodnes několik klenotů :)

Ale jak už tomu tak bývá... hry s kamarády způsobovaly to, že má sbírka začala řídnout a tak jsem se rozhodl udělat svoji první soupisku. Zvířátka si rozdělit podle druhů, spočítat jejich počet a velmi důsledně tyto stavy kontroloval a na psacím stroji vytvářel svoji první evidenci. Fascinace zvířaty mě provází vlastně celý život, proto se ani jeden rok neobejde bez toho, aniž bych několikrát nenavštívil jakoukoliv zoo. Způsobila také to, že jsem studoval na zemědělské škole s vidinou následného studia veteriny... každopádně mě v tomto snu stopla matematika, která mi nekompromisně zašeptala do ucha "a máš po legraci".

Nu... veterinář asi už nebudu, každopádně... když jsem v roce 2002 objevil v olomoucké Olympii značku Schleich, obdivně jsem koukal na to, jak se hra s detaily změnila a jak propracovaná a krásná zvířátka se dnes vyrábí... A tím to vlastně vše začalo.

Občas je velmi složité pro lidi kolem mne, aby pochopili tuto zálibu a někdy dokonce kroutí hlavou nad její zbytečností, ale... každý máme něco a i když někteří z vás mohou mít malý vnitřní pocit, že se vlastně stydí za to, že sbírají figurky, které jsou v původním záměru hračky, nenechte se tím odradit od sbírání! Je otázkou, zda-li jste vnitřně bohatší právě vy a nebo ti, kteří se vašemu koníčku vysmívají. Myslím, že všichni známe odpověď :) Buďte hrdí na to, že netrávíte čas bezcílným vysedáváním po lavičkách, tlacháním o ještě více méněcenných věcech, ale na místo toho, máte koníček, u kterého se vzděláváte a dychtíte po poznávání světa zvířat. Nedovolte nikomu, aby vás na jeho základě šikanoval a pokud se tak stane, usmějte se na něj... protože jste to právě vy, kdo má nad ním navrch :)

Je to vlastně tak, že i ti největší pochybovači, když vidí moji sbírku naživo, tak užasle a obdivně koukají :)

Já a moje oblíbené značky...

Ze všech zvířat mě vždy nejvíce přitahovala žirafa... Nádherné majestátní zvíře, které se pohybuje loudavou a houpavou chůzí. Její výška mi vždy brala dech a když se jí podíváte do očí... Afričtí domorodci věří, že žirafí oči jsou bránou do jiného světa a možná na tom něco bude. Ale abych se vrátil... kdykoliv jsem tedy někde viděl nějakou figurku žirafy, kterou jsem ještě neměl, koupil jsem si ji a právě mým prvním "značkovým" kouskem byla žirafa od Schleich. Doma jsem pak zkoumal její detaily... hlava byla krásně propracovaná, kopyta, kolena i vemínko... to mi učarovalo. Později se k dospělé žirafě přidalo i mládě a následně i další africká zvířata.

        

S firmou Papo jsem se seznámil o nějaký ten týden později v Zoo Olomouc, kdy jsem si koupil nádherného lva a zjistil, že tato francouzská firma velké kočky opravdu umí a tak jsem na ni také soustředil svůj zájem. A dodnes je to moje nejoblíbenější značka. nespíš je to pro to, že se nebojí vytvářet zvířata v opravdu originálních pózách, k čemuž se odhodlá málokterá značka. Jejich zaměření na detail je opravdu obdivuhodný.

 

Třetí značka, která mě okouzlila byl Procon (dnešní CollectA). Ktéto značce jsem se opět dostal přes figurku žirafy. I tato značka ve mě vyvolávala zájem o jejich katalog a zjištění, co všechno už vyprodukovala v minulosti. CollectA má opravdu dlouhou tradici a podle mého se každým rokem jejich práce zlepšuje. Stejně jako jejich škála živočišných druhů.

 

Bullyland byla čtvrtá, kterou jsem poznal. Byla to jedna ze značek, u níž jsem neshledával vše úplně v pořádku... jejich figurky jsou výrazně dražší než u ostatních společností a to dokáže sběrateli pořádně otřást peněženkou. A tak patří Bullyland ke značkám, u nichž si hodně vybírám, která zvířátka si pořídím. Nemluvě o tom, že Bullyland nemá zrovna "nejhezčí" modely zvířat... Některé z nich jsou dokonce proporčně velmi špatné... Ale na stranu druhou je to značka, která občas přijde s jedinečně originální figurkou (samice Okapi).

 

Safari Ltd. pro mě byla vždy celkem záhadou... kdysi z historie, kterou jsem lovil ve své paměti jsem věděl, že tato značka existuje, ale pořádně jsem se o ni začal zajímat až před několika lety. S kouzlem Facebooku jsem se dostal do kontaktu s vedením této značky, přímo s její prezidentkou, Ramonou Pariente, které se velice líbily moje "outside" fotky a požádala mě, jestli bych jim nenafotil jejich produkty, které mi pošlou... taková nabídka se opravdu neodmítá a tak mi poslali 40 zvířátek, které se pak staly součástí mé rostoucí sbírky no a už jsem byl chycen :) Jenže... nebylo by to sběratelství zvířátek, aby nebyl hřebík na cestě... figurky Safari Ltd. před několika lety vymizely z českého trhu. Tak jsem vymýšlel, jak to zařídit, aby se stal opak a pak mě to ťuklo. Internetový obchod, zaměřující se na figurky všeho druhu, byla první volba. Oslovil jsem je, pak oslovil Ramonu a jejího syna Alexandra, kontakt byl vyměněn a figurky Safari Ltd. se opět vrátily. Mohl jsem se úspěšně poplácat po ramenou. Dnes jsou jejich produkty k sehnání hned na několika e-shopech.

          

A budoucnost?

Situace v České Republice je taková, že s postupem času přibylo mnoho sběratelů zvířátek a lidé v mém okolí se o tomto koníčku dozvídají přeze mě, za což jsem rád. Ale s vědomím, že všechny značky jsou na českém trhu zastoupeny a současná generace dětí tato zvířátka začíná objevovat, možná nám tu roste početná generace budoucích sběratelů :))

Pokud jste tedy dočetli až sem, máte můj obdiv... většinou se mi stane, že se rozepíšu a pak je to průser :)) Takže už se vyprdněte na čtení, stejně se chcete juknout na fotky... Tak se rozběhněte do všech koutů těchto stránek a budete-li mít nějaké postřehy, návrhy a poznatky... budu rád, když mi je napíšete :)

Tak zatím,

MartinH