... připravit, pozor, START!

Tak přesně tohle mě jednou napadlo, když mi jeden sběratel napsal do zprávy... "Já už tě brzy předeženu, heč, hihi...". Ano, nebudu zastírat, v první moment mě napadlo... no ty jsi ale debil. Každopádně jsem nad tím zakroutil hlavou a nechal to být. Jenže po čase, když se nad tím zamyslím, příjde mi to na mysl pokaždé, když si pořídím nějaký nový model a doplňuji si statistiku. Zní mi to v hlavě jako bych musel za každou cenu splnit normu a jako bych byl na startovní čáře v závodu "KDO JE LEPŠÍ?".

Tehdy mě to velice překvapilo a taky hodně zamrzelo... svým způsobem u mě tento sběratel ztratil veškerý respekt a naše vztahy padly na bod mrazu. Říkal jsem si... tak proto sbíráš? Abys předbíhal ostatní v počtu zvířat a pak je o tom ještě musel informovat takovým způsobem? To je pro tebe sběratelství? Dobře, tak si to užij. Já k tomu přistupuji trochu jinak. Nikdy jsem neměl potřebu se nad někým povyšovat a předhazovat mu čísla.

Lidé mi často píší, že by chtěli mít taky takovou sbírku a že mají jen 150 zvířat. A já si vždy pomyslím, sakra, vždyť to je parádní sbírka!! 150 kousků je opravdu hodně a nejspíš je spousta těch, kteří by taky chtěli takový počet figurek. Já nikdy nemířil k tomu, že budu mít jednou 1000 zvířátek. To jsem si vždy říkal, že bych chtěl, ale nikdy jsem za tímto cílem nešel. A i já si pamatuju, když jsem dosáhl hranice 150 zvířátek a seděl jsem před vitrínou a říkal si... páni, já jich mám fakt hodně :)

Každopádně... chce-li to někdo brát jako závod, asi je to jeho věc. Já to beru jako sběratelství pro svůj vlastní dobrý pocit. Rád tímto způsobem trávím svůj volný čas a velice rád sleduji, jak ostatním sběratelům rostou jejich sbírky. Takže se vykašleme na potřebu štengrovat se a tahat si triko před ostatními. Nakonec, každý kdo sbírá musí vynaložit velké úsilí, aby svoji sbírku rozšířil a aby mu dělala radost :)