Výměna mezi sběrateli...

Nedávná zkušenost s jedním z předních světových sběratelů zvířecích modelů mě dovedla až k tomuto zamyšlení... JAK MŮŽETE DŮVĚŘOVAT ČLOVĚKU, KTERÉHO NEZNÁTE, ŽE DODRŽÍ SVÉ DANÉ SLOVO?

V situaci, kdy se s někým seznámíte, v dnešní době většinou přes Internet, různá diskuzní fóra, Facebook, Twitter nebo jinak a domluvíte se na určité spolupráci, jaké jiné možnosti máte, než vložit do takového člověka důvěru a spoléhat se na to, že z tohoto výměnného obchodu nevýjdete jako naprostý hlupák, kterému nezbyde nic jiného, než se dovolávat spravedlnosti tam, kde vás nikdo neposlouchá. Bude to asi znít tvrdě, ale moc možností nemáte. Důvěra je totiž to základní, s čím se tu hraje a pokud ji jedna strana poruší, je velmi těžké získat ji zpět...

Abych tu do vás jen nevalil bonmoty, budu hovořit z vlastní zkušenosti. 

V roce 2010 jsem se přes Facebook seznámil s jedním opravdu velkým sběratelem, jehož sbírka k dnešnímu dni čítá něco přes 4000 kusů a je známý téměř mezi všemi sběrateli světa. S tímto člověkem jsem se zapovídal, samozřejmě na jaké jiné téma než zvířátka a jelikož žije v zemi, kde jejich dostupnost není až tak snadná, domluvili jsme se na výměně. Já, coby začínající "vyměňovatel s někým z jiného kontinentu", jsem z toho byl značně nervózní, ale přesto jsem si říkal, že má dobré jméno, všichni ho znají a tak si asi nemůže dovolit nějakou špatnou recenzi. Sháněl novější modely od Papo (žirafa s mládětem, buvol kaferský, pakůň, lev a lvice s kotětem v tlamě) a jelikož tady s jejich dostupností nebyl problém, tak jsem je koupil. Věděl jsem, že je poměrně dobrý ve shánění dnes už raritních modelů od Schleich (kamzík bělák, zubr, pižmoň, oryx) a že má známé po celém světě, kteří mu tyto modely shání... a tak já, coby vášnivý sběratel žiraf, vznesl jsem požadavek na výměnu... starší modely žiraf od Schleich ("vintage" verzi s novějšími modely z roku 98), což mi bylo přislíbeno. Následující situace... tyto modely jsem si vlastní vůlí, snahou a vybrakováním své peněženky sehnal během let sám a po uplynutí ČTYŘ let (nemůžu pořád uvěřit své blbosti, když to píšu), stále čekám na balíček s již několikrát pozměněným výběrem figurek, který je údajně už několik let zabalen a čeká na odeslání... Se vší hořkostí musím podotknout, že tyto velké modely od Papo nejsou rozhodně levné a i odeslání balíčku do země, která pro středoevropana není zrovna typická, mě stály doslova ranec, takže i tento aspekt hraje svou roli v souvislosti s důvěrou. Nejvíce vás poté zamrzí fakt, že tento sběratel neustále uveřejňuje fotky svých mnohačetných úlovků a píše si s vámi, jako by se nic nestalo... Při každé zmíňce o jisté nedořešené záležitosti mezi námi, se dozvím pokaždé to samé a už moc ani nepočítám s tím, že by se mi investice vrátila.

Takže... jak můžete důvěřovat člověku, kterého neznáte, že dodrží své dané slovo? 

Asi bych vám doporučil, nejdříve se informovat u ostatních sběratelů, jestli mají nějakou zkušenost (stejně jako to udělala jedna česká sběratelka, když se mě zeptala na spolupráci s tímto velkým sběratelem) a od toho si pak domlouvejte obchody, ve kterých lítají i nemalé částky peněz.

Já sám jsem už v těchto věcech opatrný, protože i mě se stalo, že jsem se dostal do situace, kdy jsem nemohl hned dodržet svoji část dohody a to je pak velmi nepříjemná a trapná situace... a nedělá to dobré jméno. Takže rada, která z toho všeho plyne... BUĎTE OPATRNÍ. DŮVĚŘUJTE, ALE PROVĚŘUJTE!!