Fríský kůň / Friesian horse

10 / 10

Vraník                                                                                                           Barokní pinto

 

... od značky COLLECTA, kterého vytvořila báječná sochařka koní Deborah McDermott, je opravdu jedním z nejlepších modelů tohoto impozantního plemene na současném trhu. Je to plemeno koně, které je považováno za jedno z nejstarších, kdy z počátku fríský kůň nevypadal tak, jak jej známe dnes. Bylo to poměrně obyčejné plemeno koní, kteří se ale vyznačovali značnou výkonností a spolehlivostí...

Dnešní fríští koně jsou velmi charakterističtí už od prvního pohledu. Jsou mohutní a vysocí, mají vysoce nesený obloukovitý krk, převážně černou barvu a jedním z charakteristických znaků je hustá, vlnitá a mnohdy velmi dlouhá hříva a ohon, který někteří chovatelé nechávají dosahovat až na zem. To dává těmto koním mnohdy až pohádkový vzhled, kdy při jejich cvalu nebo trysku hříva i ohon nezkrotně vlají. Kopyta jsou chráněna rousem, který ovšem není tak mohutný jako například u irského coba.

CollectA v roce 2011 uvedla na trh model, který se pyšní všemi těmito atributy fríského plemene. Hlava... detail hlavy je zcela úžasný. Tlama, široké nozdry, tvar a velikost očí, dlouhá hříva, která vlaje z očí (jelikož model je v pozici stojící proti větru) a uši, které jsou postavené vpřed. To dává modelu vzhled koně v ostražitosti.

Tělo je pevné, trup je robustní a zadek mohutný a svalnatý. Ohon je velmi dlouhý a hustý a stejně jako hříva, vlající ve větru. Jsou také velmi detailně propracovány dlouhé a vlnité žíně.

Nohy jsou dostatečně dlouhé a svalnaté, zakončené kopytem vykukujícím z rousu, což je opravdu krásný detail.

Pokud jde o barvu, byl tento model uveden na trh ve dvou provedeních. Klasický a charakteristický vraník (88439) je opravdu velmi důstojný model už od prvního pohledu, po kterém se jen zaprášilo a byl trochu problém jej v Česku sehnat. Druhým "barevným kabátem" je tzv. BAROKNÍ PINTO (88438), což je forma černobílého zbarvení, kdy jsou na černé srsti velké, různě velké bílé skvrny... trochu to evokuje černostrakatatý skot. Při tomto zbarvení ohon i hříva obsahují hnědě zbarvené žíně, které jsou znatelné při pohybu těchto koní a CollectA myslela i na tento detail. Což je velmi sympatické :)

Model je to velmi stabilní a poměrně těžký. Váží 155 gramů a v celkovém hodnocení mu dávám plný počet bodů... 10/10

 

Diskusní téma: Fríský kůň

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek