Oryx / Přímorožec jihoafrický

8 / 10

Tato figurka patří v dnešní době rozhodně k těm, které se dají označit jako raritní a to hned z několika důvodů. Oryx, je zvíře, které se v plastové podobě nevyskytuje příliš často a tak je mezi sběrateli značně ceněn a žádán. Schleich se v roce 2001 rozhodl uvést na trh figurku, která rozhodně patří do jejich zlaté éry, kdy se vyráběly poměrně raritní druhy zvířat a jejich figurky měly svoji osobitost. Je tak jen otázkou, proč se oryx zdržel pouze na dobu jednoho roku a dnes už se v běžném obchodě vůbec nevyskytuje. Stihl ho tak osud, který potkal třeba pižmoně (o tom zase příště), zubra, kamzíka běláka nebo třeba antilopu kudu. O to více je dnes ceněný mezi sběrateli a dá se určitostí sehnat pouze přes Internet.

I přes své stáří je krásně detailní a i když jsou na něm vidět jisté proporční nedostatky, jsou to vlastnosti, které Schleich musíme prominout, protože jejich výrobní metoda nebyla na tak prvotřídní kvalitě jako dnes. Za zmínku určitě stojí zbarvení figurky, které je krémové s postranními černými pruhy, které jsou tak typické pro tento druh antilopy. U oryxů hrají obrovskou roli rohy, které jsou tenké, vrubované a velmi ostré, což samozřejmě u hraček pro děti nejde realizovat, protože modely musí být hlavně bezpečné. A tak jsou rohy spíše oválné a vrubované po celé délce, což není správně, protože rohy přímorožců jsou vrubované jen do určité části a končí ostrou hladkou špicí.

Co se ostatních částí těla týče, tak patří tento model rozhodně k těm propracovanějším. Hlava je mohutná s velmi píjemným výrazem, pootočení hlavy je taky fajn. Nohy jsou krásně propracované a spěnky a kopyta výborné. Celková stabilita je výborná a pokud nejsou nohy nějak pokřiveny, tak stojí perfektně. Ocas je také odpovídající a žíně jsou naznačeny v dostatečné délce.

Celkově patří tento model k několika klenotům, které patří k historii společnosti Schleich a není divu, že je tento model stále velmi sběratelsky cený. Sám jsem jej sháněl po dobu několika let :)

Diskusní téma: Oryx

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek