Papo 55088 Mosasaurus

Mosasaurus („ještěr od řeky Mázy“) je rod pozdně křídového mořského plaza z čeledi Mosasauridae. Jedná se o nejznámějšího a také prvně popsaného zástupce této skupiny. První pozůstatky tohoto rodu byly objeveny již kolem roku 1764 na území Nizozemska. Mosasauři žili v mořích pozdní křídy, asi před 70 až 66 miliony let, a to na území dnešní Evropy a Severní Ameriky, pravděpodobně ale i jinde. Všichni vymřeli spolu s neptačími dinosaury a ptakoještěry na konci druhohor. Tento rod dnes zahrnuje asi 19 druhů, jejich klasifikace však není zcela ujasněná. 

Novinkou pro rok 2023 od Papo France je tento úžasný Mosasaurus. Hlava je velmi kvalitně vymodelovaná. Nabízí zajímavou texturu kůže a velmi výrazné oči, které jsou lemovány bílou linkou pro jejich zvýraznění. Ovšem po otevření čelisti jsem zůstal v úžasu, protože úroveň detailů je neuvěřitelná. Zvrásněný jazyk, patro, jednotlivě vymodelované zuby a druhá řada zubů v horní čelisti jsou úžasnými detaily. Při pohledu dovnitř je vidět, že i cesta do jícnu je zpracovaná, což je tedy něco! Spodní čelist při zavření drží pevně zavřená a nechtěně se neotevírá. Pokud jde o barvu, tak má šedavě modrou barvu s hnědými prvky, které velmi decentně přecházejí do sebe. Což se mi hodně líbí. 

Velmi kontroverzním tématem mezi sběrateli je hřbetní ploutev, kterou tento model disponuje, protože historicky není doloženo, že by Mosasaurus nějakou měl, každopádně.... vzhledem k tomu, že se jedná o živočichy, o jejichž vzhledu nejsou doložena žádná fakta, je možné, že ji ve skutečnosti opravdu měl. Mě osobně to přijde jako zajímavý prvek, který je navíc velmi pěkně zpracovaný, protože její konce jsou "otrhané" a zbarvené do hněda, což dodává na realističnosti. Hlavní ploutve jsou velmi dobře vymodelované a je vidět i struktura kostí, což je mazec. Celková textura kůže se všemi záhyby, svaly a žílami a tepnami... no úžasné. Dlouhý a mohutný ocas je stočený do strany, takže plovoucí póza vypadá dokonale. Je zakončený velkou ploutví ve tvaru V s kratší horní částí. Musím říci, že po několika nepodařených kouscích, které Papo v poslední době předvedlo, tohle je opravdu kvalitka, která přináší nostalgický závan původní kvality.

 

Hodnocení: 9/10

Fotogalerie: Papo 55088 Mosasaurus